GÄ till innehÄll

HJ60 1988


Magnus H

Rekommendera Poster

TÀnkte att det kan vara kul med en projekttrÄd om min bil. Det finns ju inte sÄ mÄnga sÄ det Àr nog inte mer Àn rÀtt att jag bidrar :)

Jag fÄr erkÀnna att jag Àr lite dÄlig pÄ att ta foton. Och inte Àr jag bra med datorer heller men vi gör ett försök!

Bilen blev min i höstas. Underbar kÀnsla att Àntligen kunna bli Àgare till en HJ60! Kördes hem frÄn Norrköping 30 utan problem (sÄklart)

Den var dÄ obesiktigad och det uppenbara att fixa var rost. VÀnster hjulhus och bakom hjulet var ruttet. Men svets och plÄt har jag! Skar ur, tillverkade och svetsade i nya bitar. Kör alltid pÄ kant-i-kant sÄ jag slipper överlappande plÄtar och inbillar mig att det sen gÄr att rostskydda bÀttre. Men det tar tid... Bytte de fjÀdrande styrlederna. Toyota bestÀllde hem utan problem. Seglade igenom besiktningen!

Det Àr ju sÄklart inte den enda rosten, det hÀr Àr ett rullande projekt. NÀsta rostlagning blir höger hjulhus, det Àr mycket bÀttre. Sen ska trösklar lagas, dörrar, tak...

Har fixat mer saker som dykt upp vartefter jag anvÀnt bilen - ny kylare, termostat, tempgivare, bromsbelÀgg, avgassystem, lite allmÀn service ocksÄ. Lyckades hitta den saknade givaren till varvrÀknaren pÄ Ebay sÄ nu fungerar den ocksÄ.

Kunde tyvÀrr inte motstÄ ett taktÀlt som dök upp pÄ Blocket i nÀrheten :) SÄ jag gjorde om tvÄ ThulerÀcken för att klara takhöjden. Provmonterade i solen igÄr, blev sjukt bra.

 

 

 

Inked20191028_180133_LI.jpg

20191014_213044.jpg

20200223_104622.jpg

20200223_104643.jpg

  • Like 17
LĂ€nk till kommentar
Dela pÄ andra webbplatser

Ja, det Àr jÀtteroligt att kunna ha en. Nog Àr den rostÀten allt men den har lagats genom Ären (med blandade metoder..) RejÀla kakor med spackel har jag tagit bort. Tror nog ÀndÄ att jag lagat det vÀrsta stÀllet. Höger hjulhus Àr inte lika illa. Taket blir spÀnnande! Trösklarna har lite skador ocksÄ. Man har mÄlat över massor med ytrost, dock bara med pensel sÄ det Àr lÀtt att se. Ska blÀstra alla flÀckar och mÄla med epoxigrund. Ramen behöver snyggas till. Speciellt bak dÀr dom dÀr inlÀggen sitter. Har sett att Cruiserworld sÀljer nya sÄ jag kommer ta bort de gamla, laga ramen dÀr det behövs och bulta dit nya. Ramen har nÄgra lagningar som jag tÀnker göra om. Ska renovera knogarna pÄ framaxeln snart dÄ bÄde olja och fett hittar ut. Kanske spar ihop till en ny stötfÄngare bak ocksÄ. Men det bÀsta Àr att den gÄr utmÀrkt att anvÀnda ÀndÄ :) En vacker dag sÄ vill jag lacka hela bilen i originalkulör.

  • Like 4
LĂ€nk till kommentar
Dela pÄ andra webbplatser

  • 2 years later...

Nu har det gÄtt tvÄ Är och bilen har besiktigats nyligen. Ser att jag skrev hÀr tidigare att jag trodde att jag lagat den vÀrsta rosten, mer fel kunde jag inte haft. 

Det högra hjulhuset och det mesta bakom det och upp i golvet var bara skit. Ramen har jag ersatt stora delar av, nya balkar för draget samt inlÀggen i ramen. Den bakre balken fanns ej att köpa sÄ jag lÀt en mekanisk verkstad vika en. Den inre + ilÀggen köpte jag frÄn Cruiserworld i NederlÀnderna. Blev bra tillslut. Innanför bakdörrarna fanns inget att sÀtta listen pÄ lÀngre. Helt borta. Stora hÄl.  Man har dolt det bra med kemisk metall sÄg det ut som...

Hur som, bilen blir bÀttre och bÀttre. Precis pÄbörjat reparation av tak och dropplist.

Det Àr en massa mer som gjorts till följd av detta, bromsrör och sÄnt. Skönt att fÄ bort det som gör bilen sÄ sunkig. 

Försöker kasta in lite bilder!

 

20220120_164439.jpg

20220129_171231.jpg

20220112_210225.jpg

20220106_103449.jpg

20220214_204541.jpg

20220316_192131.jpg

  • Like 3
LĂ€nk till kommentar
Dela pÄ andra webbplatser

Tack!

Ja, jag inspekterade noga innan jag gjorde nÄgot som Àr hett med taket. Lossade innertaket vid bakdörren och petade in en brandfilt sÄ att det blev "tÀtt".

Sen svetsade jag och kylde med tryckluft i lÄngsam takt. Bild kommer. Ska epoximÄla ikvÀll. Förarsidan Àr inte riktigt lika otÀck, tror jag.

Skadan hĂ€r var tvĂ„ meter lĂ„ng 😄

LĂ€nk till kommentar
Dela pÄ andra webbplatser

Före och efter. Dropplisten fick bytas över bakdörren, annars fanns det liv kvar i den.

MÄlat med etsprimer dÄ bilen inte kunde stÄ inne, men den ska jag tvÀtta bort och ersÀtta med epoxi. Oerhört skönt att fÄ lite ordning pÄ denna styggelse. FörstÄr varför de rostar i taken nÀr man ser konstruktionen.

20220316_192131.jpg

20220322_204404.jpg

  • Like 11
LĂ€nk till kommentar
Dela pÄ andra webbplatser

  • 1 year later...
Postad (redigerade)

Nu har jag kommit lite lÀngre Àntligen.

 

Lagat bakdörrarna, sÄ gott det gick. Bytt yttre, nedre del men hade önskat att man kunde köpa hela inre delen som reservdel. Fick lov att ta ur rutan pÄ den högra och byta inre + yttre plÄt under glaset.

Fanns inget för listen att sitta pÄ. Jaja, blÀstring, epoxi och fÀrg. Det ser helt ok ut.

BlĂ€strade under dropplisten och i dörröppningen, epoximĂ„lade och la nytt karosserikitt dĂ€r det slĂ€ppt. Sen fĂ€rg pĂ„ det. Äntligen kunde jag fĂ„ dit kromlisterna igen 😄

Jag har tÀnkt att jag lagar och mÄlar dörrar och ytorna mellan dörrarna seriöst och sÄ tar jag utsidan senare nÀr tid finnes. MÄste sÀga att en seriös sprayburk i 2K Àr förvÄnansvÀrt bra...

20230330_211549.jpg

received_204522752209974.jpeg

Redigerad av Magnus H
  • Like 10
LĂ€nk till kommentar
Dela pÄ andra webbplatser

  • 11 months later...
11 timmar sedan, Magnus H sÀger:

Just ja, dörrarna pĂ„ förarsidan har jag ocksĂ„ lagat 🙂

Messenger_creation_5999f02a-39fb-45d0-8074-de951a527833.png

Hagmans CA-primer Ă€r bra skit 😄👍

Snyggt jobbat 👌

  • Like 1
LĂ€nk till kommentar
Dela pÄ andra webbplatser

  • 11 months later...

Rostvansinnet fortsĂ€tter 😄 Se vad som vĂ€ntade bakom torkarmotorn. Nog syntes det att det fanns rost runt den men det hĂ€r blev jag ledsen pĂ„. Borrade ur alla punktsvetsar jag kunde för att ta isĂ€r, sen skar jag upp plĂ„ten framför rutan. 

FlÀktpaketet fick jag lov att ta bort ocksÄ. 

Skoj! HÀr frÄngick jag originalutförandet lite, det var svÄra bitar att tillverka. Men det Àr svetsat och tÀtt, syns ÀndÄ inget av det sen. 

PXL_20250210_155221857.jpg

PXL_20250211_180313533.jpg

PXL_20250211_195031911.jpg

  • Like 7
LĂ€nk till kommentar
Dela pÄ andra webbplatser

Tack! Nu Àr mÄlet att lacka bilen mot vÄren. Har fina skÀrmar och innerskÀrmar frÄn en torr vÀrldsdel. Lackar alla skrymslen innan de Äker pÄ. Fronten behöver lagas i botten under lyktorna. 

Kan tillĂ€gga att det blir den Ă€ldre fronten ocksĂ„. FĂ„tt för mig att jag gillar det klassiska utseendet, men den Ă€r bra stilig med sina fyra strĂ„lkastare ocksĂ„.. Jaja, det gĂ„r att skruva tillbaka om man vill. Smal sak efter all jĂ€vla rostlagning 😄

  • Like 2
LĂ€nk till kommentar
Dela pÄ andra webbplatser

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

GĂ€st
Svara pÄ detta Àmne...

×   Du har klistrat in innehĂ„ll med formatering.   Ta bort formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler Ă€r tillĂ„tna.

×   Din lĂ€nk har automatiskt bĂ€ddats in.   Visa som lĂ€nk istĂ€llet

×   Ditt tidigare innehĂ„ll har Ă„terstĂ€llts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sĂ€tt in bilder frĂ„n URL.

  • Senaste som Tittar   0 medlemmar

    • Inga registrerade medlemmar visar denna sida.
×
×
  • Skapa nytt...

Viktig Information

Vi har placerat cookies pÄ din enhet för att göra denna webbplats bÀttre. Du kan justera dina cookie instÀllningar, annars antar vi att det Àr okej att fortsÀtta.