Jump to content

Husvagn Aussie-style


Anders M

Recommended Posts

Jag har testat husvagn en vecka i mitt liv. Att bo i den var väl OK men campingarna...

 

Sedan har det blivit semestrar i båt och husbil. Men efter att ha tittat på länkad film blev jag faktiskt sugen på husvagn. Varför finns det inte sådana vagnar i landet lagom?

 

 

/Anders

Link to comment
Share on other sites

Härliga sekvenser....

Tyckte dock att boggien inte rörde sig så mycket, kort rörelse väg.

Varför inte leta upp en gammal mekvagn eller liknade från senska millitären, finns både med och utan boggie om jag inte mins fel. Carl Du har väll koll! ;)

Men å andra sidan varför skall man ha med sig en mindre sommarstuga när allt man "behöver" ryms i bilen :(

Vi stortrivdes 2 vuxna i vår HDJ80 på Islandstrippen. Bodde i den med dieselvärmare, hade allt vi behövde med oss, under sängen och på taket. Kylskåp, vattenkokare m.m. hade vi till och med. Och gasgrillen uppskattades av många :(

Link to comment
Share on other sites

Hej alla,

 

Att jag inte tänkte på Kina-varianten. Men det hade väl varit att göra det för lätt för sig. Och för mig som gillar att skapa så försvinner ju denna glädje när man köper färdigt. Aussie-vagnarna kostar mer än jag har för avsikt att spendera.

 

Som jag berättat tråden "offroad släpvagn" så har jag lurat på att modifiera en existerande husvagn. Jag har dock kommit fram till att det förutom ett nytt underställ även kommer att behövas modifiering av inredning också för att ekipaget skall lämpa sig för något annat än asfaltsunderlag.

 

Just nu så håller jag vi på att finna fram till en lämplig leverantör av axeltappar för individuell hjulupphängning och som har papper/intyg som Bilprovningen accepterar.

 

Jag återkommer i ämnet.

 

I mellantiden, här är några länkar i ämnet "offroad caravan":

http://www.travel-australia-online.com/ ... avans.html

http://www.exploroz.com/Vehicle/Caravan ... avans.aspx

http://www.bushtracker.com/

http://www.expeditions-service.com/ga.php

http://www.candm.com.au/archive_tom/108.php

 

Mvh

Mats

Link to comment
Share on other sites

Ett tipps på en lämplig husvagn att bygga om är en favorit husvagn

569_DSC00069.JPG

 

En favorit husvagn är stadigt byggd i glasfiber ungefär som en båt den tål rätt mycket för att vara en husvagn limmar man durkalu & moterar en bättre fjädring/hjul på en sådan kan man dra den genom det mesta utan att skada den

Link to comment
Share on other sites

Med risk för att sticka ut hakan i den här tråden :(

För en fasligt massa år sedan så körde jag från Capetown i Sydafrika till Mombasa i Kenya. I mitt sällskap hade jag ett brittiskt ekipage (Defender med en "terrängsläpvagn"). Vi körde tillsammans i ca 3 månader och det var en följetong av problem.

Vid några tillfällen hade även jag eländet på kroken (hade på den tiden en HJ61 som var överlägsen Defendern i terrängen). Till slut sålde de vagnen och köpte ett taktällt istället.

En släpvagn blir ju ytterligare ett fordon att ta hänsyn till. Bränsleförbrukningen sköt i höjden, punkteringar och eländet fastnade över allt. Jag hade ganska tung last i HJ61an men fick ständigt dra loss Defendern med släpvagnen. Ett annat problem som de hade var vid körning i trånga gränder i byar, stöldrisken etc.

De fick också betala nästan dubbla avgiften när vi skulle in på olika camp-sites.

Nej, vill gärna sätta upp ett varningens finger för att dra runt med en släpvagn. Bara elände till ingen nytta.

Link to comment
Share on other sites

Släpvagn hör inte hemma offroad. Reste men några glada fransmän som drog en båt efter sin husbil genom Sahara! Jo det är sant! var något om att efter sand kommer det vatten! Jag lovar vi hade himla kul och det var grymt att kunna sitta i husbilen på kvällen å dricka en iskall pastis!

 

Men om jag skulle ta med mitt hem på offroad resa skulle det bli en 4wd truck! Magirus deutz, Unimog eller dylikt! Sorry men jag dissar idéen med husvagn helt :P

100_94a0039980cdf8e5c6ee1e9b863476d0_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.