Jump to content

HDJ80 på KD Bil


Ruben Glans

Recommended Posts

input

 

! Idag är det torsdag och jag skulle hämtat en hj 80 vagn men blev väldigt besviken så tyvärr så blev det inget köp . vill varna för den 

 

 

1.så va det fifflat med mätarställningen  klurade jag ur gått över 60,000 mil i anonns 35,000 mil 

 

2.säljare i det här fallet seriös eller oseriös bilhandlare iaf påstod att det satt diffspärrar fram och bak . det satt frihjulsnav så när man vred om på free så fördes all kraft genom fördelningslåda och fram eftersom där va det frihjuls nav :) snacka om diffspärrar.....

 

3.dåligt under arbete ser skit fint ut på bilder men en ficklampa och lite pillande med nagel så åker färgen av eftersom det är olja och sand osv ni hajar säkert.

 

4, automatlådan växlade konstigt och smäller i växlarna inte lite utan dunkar ordentligt. 

 

5, framaxel blev så varm så det droppade Olja ur avluftnings slangen på övertryck i axel pga dager som säker är slut sjöng ganska bra redan i 60 km/h 

 

 

Ganska väsentligt grejer blev lite dålig stämning i lokalen jag åkte från Göteborg med tåg till Kristianstad istället för att åka till Värmland man lär sig nåt varenda dag

 

bilen har legat ute på blocket Kd bil i Kristianstad en röd hj 80 ser fin ut men inte för 90,000 brak. handpenning lagd men kommer att kräva tilbaka eftersom att diffspärrar inte fanns och dom påpekat att det fanns , har allt svart på vitt i mail konversationer

 

 

  • Sad 4
Link to comment
Share on other sites

Tack för input.

Tråkigt att den var i så dåligt skick ?

Det företaget har varit upp här till diskussion tidigare då dom verkar ägna sig åt att "penselrenovera" gamla Land Cruisers . Bilarna får både ny lack och underredsmassa men underarbetet är bristfälligt .

/ Mecki

Link to comment
Share on other sites

jo det förstår jag... hade det på känn men vill ju tro det bästa såg satans fin ut får fixa i ording hj 60`n istället . håller lite kolla på dom utläska sidorna med.

 

dom har ju en vi 60 serie som jag har haft lite koll på den har ju legat ute för 79,000 ett bra tag månader iaf kanske mer. och den ser man att den är spaklad å övermålad om man kollar på bilderna.

a ja bara leta vidare :)  man kanske kan hitta någon på buschtaxi träffen vem vet .... 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jag har tidigare vart och kollat in ett par HJ60’or där, den ena riktigt risigt ”wheeler dealer” fusk renoverad. Man såg allt överblivit spackel på insidan av dörrar, bakskärmar mm. Just den verkade vara uppspacklad med snöbolls-metoden. Tråkigt att se bra objekt få ett sånt taffligt försök till renovering... till ett rätt så högt pris?!

Bara att ha is i magen så kommer det så småningom. 

Link to comment
Share on other sites

Jo lite så är det ! Utgångspriset va ju 129;000 jag pruttade ner priset till 90,000  via Mail , men sen va den sopp slut me  inte alls dom specifikationer som han påtalat i Mail osv . Så blev å leta vidare

 

springer ni över nått eller hör om någon som ska sälja och ni inte vill ha det själva så bara höra av sig 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Det var tråkigt att bilen var i sämre skick än förväntad.

Som många redan vet så finns jag i Kristianstad med, har ni någon Landcruiser på sikt i trakten så det är bara att hojta till, så slipper ni onödiga resor iaf...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Det är KD själva som med bristande kvalitet punktar i lite ny plåt över de värsta hålen, lackering görs på en annan firma i Kristianstad. Vill inte hänga ut lackfirman då dom gör ganska okej arbete. Underarbetet är som sagt riktigt undermåligt med plåt på plåt utan att rosten kapas bort under och med mycket spackel över. 

  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.