Gå till innehåll

MrWIBs HDJ100


MrWIB

Rekommendera Poster

  • 3 weeks later...

Årets semesterresa blev kort men intensiv :) 
Självklart genomfördes den utan minsta motstånd av bilen. 
Numera nytvättad och väntar på oljebyte och ev stötdämparbyte bak. Fick ett gnisslande oljud från bakre dämparen som jag inte riktigt kunde avgöra var det kom ifrån, inte verkstaden som undersökte det närmare heller, men de upptäckte att bussningen i nedre fästet var glapp, så får väl kosta på bilen det 2021, då är det 10 år sedan den fick nya senast så det kan man ju kosta på den ;) det gnisslande ljudet försvann strax efter verkstadsbesökt, min kloka far diagnostiserade det till sten i "dämparehöljet", skriver nog under på det också.

IMG_4351.thumb.JPEG.2005da2f563f1bb297038f2031f4e140.JPEG

 

Namnlappen på taktältet lossade halvt och skars loss resten av mig, nu utgör den en snygg prydnad (?) på förrådsdörren.

IMG_4352.thumb.JPEG.97ddd9fb5b39f135e2ab0ef4e86b7908.JPEG

 

Vi var strax innan alla andra, ibland är det bra med tidig semester

IMG_4191.thumb.JPEG.d28bfaf0436eecec8654f1b2e9f9072d.JPEG

 

Upp kom vi också :D

IMG_4241.thumb.JPEG.08d50805e0f2d10d351ec22c03f91208.JPEG

Synd att det var lite dimmigt bara. 

 

Ja, myggskyddet både hjälpte och behövdes. Skall ni till myggintensiva områden så rekommenderas dessa starkt 👍

  • Like 6
Länk till kommentar
Dela på andra webbplatser

  • 2 months later...

Då var det höst igen ... 
Bilen inställd på vintervila, detta året kanske har varit det mest stillastående sen jag köpte den :( Fuck corona 🤬

Gjorde oljeservice och bytte luftfilter igår, mätarställning 221650 km (så jag kommer ihåg själv, serviceboken är inte ifylld på många år ...).
Motorhuvsfjädrarna börjar även bli lite trötta, köpte två nya varav bara en var komplett, så blev bara en ny monterad, får ta nästa till våren.

 

Sveriges värsta "rostlagning" kan jag bjuda på dessutom :P

Upptäckte tidigare i somras att det kommit rost framför högerbakhjul, en massa plåtar går ihop, uppvikta och bildar en jäkligt bra plats för korrosion att hända. Dessutom kommer det nog en hel del sten från bakhjulen ditflygande. 
Well, jag tvättade och använde mycket stålborste. la på så mycket av "roststopp" jag fick på, väntade en dag och slaskade på en hel massa "flytande metall" för att få ett hårt och skyddande lager där. 

Vet inte riktigt hu man skall göra, skära bort och svetsa nytt? 
Det sitter ju riktigt illa till. 
"Lagningen" jag gjorde funkar tills vidare, men har någon en bra ide hur man mer permanent fixar det så let me know. 
Vänster sida ser bra ut, ingen rost där inte.

IMG_4527.thumb.JPEG.742d1b1c4f80b8e830515b1be6d108df.JPEGIMG_4531.thumb.JPEG.6517db0f8f3d33f8f3d3871bf69171f8.JPEG

 

Nu är det bara att vänta till våren och planera för en corona-fri värld och hoppas att man får resa lite mera 👍😊

 

  • Like 1
Länk till kommentar
Dela på andra webbplatser

På 2020-10-10 på 16:02, MrWIB säger:

"Lagningen" jag gjorde funkar tills vidare, men har någon en bra ide hur man mer permanent fixar det så let me know. 

 

Oj!   INTE kul med sådan rost på drömbilen!   Hoppas det går att råda bot på mha kunnig person.

Du och jag behöver verkligen ett riktigt garage!  Lättare att ta tag i saker och verkligen fixa. Att ligga ute på kartong, till grannarnas beskådande är inte topp...   Hade varit skoj att lära sig svetsa, bl.a. för att fixa saker till/på bil. Skall vi leta reda på en kurs?  Då kan vi bli experter, samtidigt som vi kommer igång med vårt däcksparkande o kaffe! :-D 
Hoppas nu Corona-skiten ger med sig så vi kan resa/socialisera normalt igen!!

Länk till kommentar
Dela på andra webbplatser

På 2020-10-13 på 09:16, cervo99 säger:

 

Oj!   INTE kul med sådan rost på drömbilen!   Hoppas det går att råda bot på mha kunnig person.

Du och jag behöver verkligen ett riktigt garage!  Lättare att ta tag i saker och verkligen fixa. Att ligga ute på kartong, till grannarnas beskådande är inte topp...   Hade varit skoj att lära sig svetsa, bl.a. för att fixa saker till/på bil. Skall vi leta reda på en kurs?  Då kan vi bli experter, samtidigt som vi kommer igång med vårt däcksparkande o kaffe! :-D 
Hoppas nu Corona-skiten ger med sig så vi kan resa/socialisera normalt igen!!

 Mja, inte så orolig för den, men rost är aldrig kul och bör bekämpas hårt och skoningslöst! 
Garage står högt upp på önskelistan, men det får nog stå kvar där tyvärr. Bara viljan finns så löser man det utan garage, men det krävs lite mer vilja, helt klart :) 
Svetsa har jag lärt mig en gång, men troligtvis glömt bort det mesta, men för att svetsa på bilen så anlitar jag nog hellre ett proffs. Tunna plåtar = supersvårt att få bra (det kommer jag fortfarande ihåg ;)
 ).

 

  • Haha 1
Länk till kommentar
Dela på andra webbplatser

  • 11 months later...

Bah! Vilket skitår 2021 varit än så länge, speciellt när det kommer till bilar och äventyr.

Började bra med rena papper som vanligt på årskontrollen

IMG_5224.thumb.JPEG.a2e94057bbdf060041e971d0a0520345.JPEG

 

Men det var också typ allt som hände :(

Sen kördes den hem och stod stadigt på sin plats tills jag ställde in den på vinterförvaring idag, suck!

2022 måste göras till något episkt, fast med sådana planerna så kan det ju bara gå åt helvete, så jag planerar inget storstilat ännu ;)

 

Inställd i tryggt förvar ...

image.thumb.png.103e871b391ed492fe76895c36216a20.png

 

Tills nästa år då :)

 

  • Like 3
Länk till kommentar
Dela på andra webbplatser

  • 6 months later...

Jaha, då var det dags! 
Äntligen framtagen och redo för äventyr :D 

IMG_6347.thumb.JPEG.ae180e5ccf1dede6f2c455ddaefcc8ab.JPEG
Men med omvärlden i det skick som den är så blir det inte öster ut som vanligt, just nu planeras det en "lättare" tur nedåt Portugal (inte avbockat på Europa-kartan ännu, så kan vara dags).

 

Lite overkligt att den sista riktiga resan vi var ute på, var till Ukraina, det känns sorgligt att det kommer dröja många år innan det är ett land att återvända till för en "trevlig" semester :( 

 

Detta året blir det nog en stor-service/genomgång på bilen. Den har underhållits gott genom åren, men skall bara göra lite checkups på sådant man kanske inte byter varje år, bromsvätska, kylvätska osv

 

Återkommer med eventuella framsteg/bakslag 👍

 

 

  • Like 4
Länk till kommentar
Dela på andra webbplatser

På 2022-04-03 på 18:34, Klydd säger:

Gott att se, det och tussilago är väl de tydligaste vårtecknen :) 

Tack, ja det är ju ändå lite tradition sedan 10år tillbaka 👍otroligt vad tiden går fort 🧐

 

  • Like 2
Länk till kommentar
Dela på andra webbplatser

What! Redan utnyttjad för Påskfirande :)

Men tälta i minusgrader, not for me ...

IMG_6386.thumb.JPEG.ff4be0f2138837210991c99cdfb7fa6e.JPEG

Märktes även att man var lite ringrostig, uppfällandet och nerpackandet tog nog minst 100% längre tid än vanligt.

Men bra att öva innan det är skarpt läge ;)

  • Like 2
Länk till kommentar
Dela på andra webbplatser

  • 2 months later...

Då har Storabilen gjort det ännu en gång, tagit familjen runt på semester i komfort och utan större missöden 👍

Inga egentliga äventyr som i off-road osv, men vi har bockat av många saker på "att se/göra" listan, så väldigt nöjda med resan!

IMG_8596.thumb.jpeg.ffa25a8f2a346b275b1f64b056213356.jpeg

Ca 500 mil avverkat @ 16l/100km 

Resebrev kommer i en kanal nära dig.
Enda grejen har varit gnisslande rem(mar), som jag bytte 2018, inte spände ordentligt eller hur det var. Nu fick de återspännas i Frankrike så var de tysta i två veckor innan det återkom sista dagen, så nu skall de bytas igen.
Någon som vet hur man mer noggrant vet hur man spänner dem? Det måste väl finnas något mått någonstans 🤔?
Styrservot har fungerat perfa (angående min fråga i forumet, skall posta där med).

Som ett statement hur grym bilen är att köra/åka i (eller hur otroligt härdade familjen är ;) ) så körde vi hem på två dagar, Dag1, 970km, 13.5h, Dag2 1006km, 13h (tiderna är från start - stop, inkl luncher och annat).

Efter att ha fått hjärnsläpp när jag tvättade bilen efter hemkomst, och tog bort hårt sittande "fläckar" med hjälp av scotch brite svamp, så har nu bilen även fått sig en polering på lämpliga ställen :D väl behövligt och ser bättre ut än på länge.

Ser ni glansen?

IMG_8613.thumb.jpeg.cf9a94bb91f3a5fa85e15660c1829f7f.jpeg

Japp, några stenskott att åtgärda ...

 

Nu väntar oljebyte, rembyte, styrservobyte osv, dags att åka och handla :P

 

 

  • Like 7
Länk till kommentar
Dela på andra webbplatser

Just det, överdraget till tältet har gjort sitt, så det är beställt. Det har fått slita hårt under dessa åren, så inget ont att säga om Eezi Awn, snarare tvärt om. Tältet ser inte långt ifrån nytt ut, sjukt nöjd med det.

 

Får väl ta en bild när det kommer, visa före/efter :)

  • Like 1
Länk till kommentar
Dela på andra webbplatser

Just det, denna var troligtvis lite för billig ...

 

Den verkar inte fungera i höga temperaturer något vidare utan lägger av titt som tätt och kräver omstart. Har enbart använts till snabbladdning av mobiler i år, som vattenkokare har Primus Primetech Stove set 1.3L fått gå in och ta över, och gjort det så bra att jag tror elektrisk vattenkokare hör till historien.
Den klarar även all annan kokning med bravur, som potatis mm, galet noggrann inställning av värmen möjlig.

Rekommenderas starkt.

 

Men en inverter känns ändå som en bra att ha sak, så skall leta upp en med lite bättre spec.
Återkommer när den är funnen :)


 

  • Like 1
Länk till kommentar
Dela på andra webbplatser

Mycket uppdateringar nu ;)

Städat tältet efter semestern och drog då på en förvaringspresenning för att skydda tältet lite bättre då överdraget är i lite värre status än vad jag sett innan. 
Tror jag skall använda det även efter att jag fått det nya överdraget, så sparar man det lite, allt är ju så dyrt nuförtiden ... 
IMG_8626.thumb.jpeg.79a9d7ee75a84a700505d8f9f0f74a8f.jpeg   

Länk till kommentar
Dela på andra webbplatser

  • 4 weeks later...
14 timmar sedan, Wiberg Sr säger:

Tältet mår inte bra av att det är för tätt heller. Kondens måste kunna ventileras ut.

Det skall det nog vara hoppas jag, luftigt nog alltså :) 
 

  • Like 1
Länk till kommentar
Dela på andra webbplatser

  • 3 weeks later...

Bättre sent än aldrig som vi säger. 
Mycket som skall servas på bilarna innan inställning för vintern, och i fredags fick jag feeling.
Lagom väder och äntligen lite tid 👍 vad kan det ta att byta olja på sin LC, max 1h tänkte jag.

Det jag alltid missar i mina beräkningar är alltid släpandes av verktyg osv och de alltid ofrånkomliga "fuck upsen" som man gör som mekaniker med ett finger mitt i handen och dålig kontinuitet på bilmekande ...

 

Det började bra, allt bars fram och oljebytar-presenningen lades på plats under bilen, som man lärt sig genom den hårda vägen och fläckig uppfart :) 

Tappar ur oljan utan större missöden, de har ju varit väldigt förekomna när det gäller oljebyten när de tillverkade hasplåtarna, så ett stort fint hål med gott om plats.

Sen kommer då det som oundvikligen händer (eftersom man glömmer mellan åren), det kommer (som vanligt från ingenstans) en liten käck bris och blåser upp oljebytar-presenningens ena hörn i oljebytartråget ... 🤬

Så det som skall skydda marken blir nu ett kladdmonster och medan jag torkar rent det ena hörnet. blåser givetvis nästa hörn i ... 

IMG_8755.thumb.jpeg.8a21cd34f12dfe605ba26b3b952ab968.jpeg

Men ser bra ut på bild :) 

Sen det här med oljefilter upp och ner i motorutrymmet. Toyotas ingenjörer är ju inte dumma på något sätt, men att lösa filterbyte utan spill måste väl vara omögligt?

De har ju en förnämlig "spillkopp" i anknytning till filtret, men få upp olja därifrån ... tidigare så har jag slösat lite trasa och helt enkelt låtit trasan suga upp det och sen så spillfritt som möjligt dumpa trasan i närmsta sopbinge.

För er som inte är bekanta med lösningen.

IMG_8756.thumb.jpeg.6cafa02a91b09dbc919b3918616125f8.jpeg

Men i år tänkte jag till och tog min oljesug, handdriven, sög upp det mesta och torkade bara "rent" med trasa.

Sen kom ögonblicket när jag skulle spruta ner det i spilloljekaret och det blev lite mer sprut än tänkt jag ännu en gång fick sanera presenning och verktyg från motorolja :P

 

Det är liksom ett äventyr varje år ... 

Det var fredagen och det tog faktiskt "bara" drygt två timmar.


Låt oss göra om det på lördagen och fixa lite mer saker, skönt med flera bilar.

 

Denna gången hade jag förberett oljebytarunderlaget så det inte kunde blåsa bort, väldigt nöjd med mig själv :)

IMG_8759.thumb.jpeg.80d3270ba8c5eba187d278ffda31d2f1.jpeg


Jag hade avsatt två timmar, varför chansa på mindre liksom, och sen fixa mera efter lunch.

 

Kom inte ihåg att man var tvungen att plocka ner hela underredet på bilen för att byta olja, allt fastsatt med runt 5000skruvar, alla med lite "bändpassning"

IMG_8758.thumb.jpeg.28cbccabf278bcc26d3084adc2d5cdd4.jpeg

 

När jag skruvat ner allt och olja rann så fint, så hittade jag förra oljebytets skamliga hemlighet som jag förträngt ... en oljekylare som buntbandats fast på ett högst oproffsigt sätt (vad annars ;) ).

Men så kan jag inte ha det längre, ringde till bilens ÅF för att kolla med deras service om de hade sakerna jag behövde på lager (extremt liten chans, men ibland så ... ). Inget svar, så jag bestämde mig för att åka dit, vem vet hur det är med telefonservice på lördag em.

Kanske inte helt förvånande, så hade de stängt sin servicedelsförsäljning (men ganska säker på att Toyota har sin servicedelsförsäljning öppet på helgerna?).

Men vänta till på måndag ... nä, låt oss chansa lite mer, så bilen styrdes mot Biltema.

Fick gå runt och småleta på chans och försöka komma på vad det ens kunde kallas, men precis som Baltazar så kom jag på det! Gummibussning eller bara bussning. 
Slog på deras kundcentral och voila, där fanns det. 
Med ännu mera lycka på min sida så fanns det inte bara gummibussningar på hyllan, utan nästan mot alla odds, en i någorlunda rätt storlek och framförallt med vad som verkade vara rätt gänga!

Stor lycka, köpte, åkte hem, provade, och de passade!
IMG_8769.thumb.jpeg.70576134b6e6900850038263478fe1c7.jpeg

Vad är chansen på det!? 


Men det var lördagen, det som skulle ta 2 timmar max, tog närmare 6 timmar (inkl lunch) och såpass så var orken inte riktigt kvar för nya stordåd.


Söndag är ju som alla vet, vilodag, så idag planeras det mest inför nästa helg ... onödigt många remmar som behöver bytas och vissa rostfläckar som behöver ses över 🤔

 

Ack ja, tur att bilarna ger lycka när de används :D 

  

  • Like 5
Länk till kommentar
Dela på andra webbplatser

Inte mycket till rembyte eller annat här inte, men ändå lite goa nyheter :)

Ett stort paket anlände i fredags från Tyskland

IMG_8802.thumb.jpeg.4ad3011f4dd21c73d5fc03235ad3183b.jpeg

 

Nu kommer familjen slippa vakna upp i en hög i ena ändan av tältet och minska ner platsletande efter en någorlunda platt plats med ca 95%
IMG_8803.thumb.jpeg.72fdc25951307a138db97e98285d4ab2.jpeg 
Att vi inte köpt sådana tidigare är en gåta ...


Vidare innehöll paketet
IMG_8804.thumb.jpeg.61d48c678861dde8fd0d04785d63f514.jpeg

Som tyvärr(?) inte var grönt som vi beställt utan svart, men som ser väldigt smutt ut på bilen 👍

 

IMG_8808.thumb.jpeg.d8884fb7c1d073c2dc48f4ca4e0e9ff1.jpeg
IMG_8807.thumb.jpeg.62852f88edd5a480618b6550aca509ea.jpeg
Tror bestämt Eezi-Awn har kickat upp kvalitet/passform ett snäpp sedan vi köpte tältet för många år sedan.
Framtiden får utvisa.


Ett nytt tältöverdrag var ju minst ett år försent, men så är det ibland.
Väldigt nöjd med både prylarna och butiken jag köpte dem ifrån, väldigt service-minded 👍 

 

Får se om andan faller på imorgon, då kanske det kan bli en rem bytt denna helgen trots allt ...
 

  • Like 3
Länk till kommentar
Dela på andra webbplatser

Glömde ju skriva i föregående inlägg, man får vad man betalar för.

Så den presenning jag köpt på Jula (eller Biltema?) för att skydda tältet, eftersom det gamla överdraget läckte på sina ställen, inte var bättre än att den läckte också ...

Så idag har det endast röstats, och luftat ur tältet och torkat rent. Det verkar inte ha läckt in något vatten till tältet, men alltid bättre att vara på säkra sidan. Och rentorkat från div fläckar skadar ju inte heller :) 

Tänk att man aldrig lär sig, men nu skall det köpas en rejäl presenning som skydd för kommande år. 

  • Like 1
Länk till kommentar
Dela på andra webbplatser

  • 6 months later...

Jaha, då var det vår igen! 

IMG_9531.thumb.JPEG.de13d907c93757646178cec27c970220.JPEG

Togs fram i måndags och idag gick den (som vanligt vågar jag nästan säga nu) igenom besiktningen med rena papper 🥳

 

Blir söder ut i år, inte Marocko som jag helst vill, utan Portugal i brist på tid. Men det skall bli roligt det med :) 

 

Kanske blir ny inverter i år, den nuvarande håller inte måttet.

Annars är man i vanlig ordning nöjd med bilen, så bara tuta och köra, skönt.

 

 

  • Like 2
Länk till kommentar
Dela på andra webbplatser

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Svara på detta ämne...

×   Du har klistrat in innehåll med formatering.   Ta bort formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

  • Senaste som Tittar   0 medlemmar

    • Inga registrerade medlemmar visar denna sida.
×
×
  • Skapa nytt...

Viktig Information

Vi har placerat cookies på din enhet för att göra denna webbplats bättre. Du kan justera dina cookie inställningar, annars antar vi att det är okej att fortsätta.