Jump to content

Softtrail Borås


Klydd

Recommended Posts

Information från Borås Jeepklubb angående Softtrail lördag den 21 april

 

Mellan Kl 9-17 kommer det att visas fordon o produkter från olika bil o tillbehörsfirmor samt demokörning runt en lätt slinga, finns även kiosk på området, denna träffen riktar sig till lite mera originalutrustade fordon men det finns givetvis frikörning för er med mer modifierade fordon, kanske kan vara ett bra tillfälle att få med någon bekant som vill testa på, tipspromenad med lätt spår, alltså passar denna träffen för alla. Fordonen ska uppfylla kraven för påställt fordon lagligt för väg. Läs gärna Borås Jeepklubbs policy på hemsidan. Varmt Välkomna till en härligt omväxlande dag i skogen.

 

MVH Bertil Salmonsson

 

Välkomna

Link to comment
Share on other sites

Jag skall dit :)

jag med :D

 

Samtidigt som Softtrailen är det även "Prova på Trophy" enligt:

 

Den 21/4, i samband med den årliga Soft Trail-träffen, arrangerar Borås Jeepklubb en enkel Trophytävling för de som är nyfikna på konceptet.

 

Körningen kommer bestå i ett antal specialprov och inriktningen är att alla deltagare ska känna sig välkomna och ha riktigt kul. Hjälp kommer att finnas för de som kör fast. Vinsch är inget krav.

 

Vi vill poängtera att det här arrangemanget riktar sig mot nybörjare.

 

Om ni undrar något, tveka inte att PMa, maila eller ringa.

 

Kontaktperson Calle Andreasson

0707-287185

calle.gravlingen@gmail.com

 

Mer information om detta hittar ni på 4x4sweden.se, närmare bestämt här:

http://www.4x4sweden.se/forum/viewtopic.php?f=16&t=35549

och här:

http://4x4sweden.se/forum/viewtopic.php?f=8&t=34694

Link to comment
Share on other sites

Kul att se att Micke får använt sin Jeep lite ibland :D

Fler bilder finns på http://www.jeepsweden.net/index.php?showtopic=19731

 

För egen del blev det en hel del promenerande :rolleyes:

 

Det var kul att titta på Trophyn som gick samtidigt på 3 olika ställen på området. Det var även ett antal företag som ställt ut, bl.a. Hedin bil där man kunde provköra Land och Range Rover. Vi tog en tur i en Range Rover Sport som "bara" kostade 804.000:- om jag inte minns fel. Den gick otroligt tyst och kändes lite som ett rymdskepp. Provade även en Defender, och den levde väl upp till förväntningarna kan man säga :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.