Gå till innehåll

Ersätta högtalaren i mitten på instrumentbrädan


Mr.O

Rekommendera Poster

Mitthögtalaren fram (86160-0WP30) på min LC150 2016 låter uselt. Skramlar och har sig vid vissa frekvenser. Det verkar inte vara ett ovanligt problem. Och det verkar varken vara lätt eller billigt att få fram en originalreservdel. 

 

Så nu letar jag efter lämplig högtalare att ersätta med. Någon som har bra förslag att hjälpa mig vidare med...?

image.thumb.jpeg.95de83d227f58b4bdeb1d72fda68851a.jpegimage.thumb.jpeg.bf51ca402f91404c612cd6029bccf392.jpegsignal-2025-05-18-214715_001.thumb.jpeg.cec696409b2d165655ce6d5866bd65f9.jpeg

Länk till kommentar
Dela på andra webbplatser

  • 3 months later...

Beställde en från amazon, men den var precis så mycket för hög att den inte gick att montera.

Så jag slaktade en gammal datorhögtalare och byggde en slags ram/hållare så den gick att montera. Ett rent sk fuskbygge, eller lysande improvisation, men inte snyggt. Inget som syns så det är väl ok. Besparar oss bilder på det.

Det funkar faktiskt över förväntan. Antagligen för att det bara är en av flera högtalare och att den gissningsvis bara levererar mellanregister. Kanske bara en del av det. Skramlet borta i alla fall. Och ljudbilden blev återställd.

 

Men jag är fortfarande intresserad av en originalhögtalare om någon dyker upp.

  • Like 2
Länk till kommentar
Dela på andra webbplatser

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Svara på detta ämne...

×   Du har klistrat in innehåll med formatering.   Ta bort formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

  • Senaste som Tittar   0 medlemmar

    • Inga registrerade medlemmar visar denna sida.
×
×
  • Skapa nytt...

Viktig Information

Vi har placerat cookies på din enhet för att göra denna webbplats bättre. Du kan justera dina cookie inställningar, annars antar vi att det är okej att fortsätta.