Jump to content

Köpråd LC 90 prado


Regnlund

Recommended Posts

Tjenare! Jag hade en LC 150 en stund men såldes inför husköp! Jag funderar nu på att köpa en lite äldre LC från 90 serien!

 

Vissa av bilarna jag har kollat på verkar ha låsbar mittdiff som man slår i med spaken till fördelningslådan? Stämmer detta?

 

Låsbar bakre diff verkar många sakna, sitter det LSD diff i då? 

 

Något speciellt att tänka på vid köp av bensin 3.4l v6 automat?

 

Mvh Robin

Link to comment
Share on other sites

hej!

Vanligast är nog låsbar mitt-diff med spak. Tror det andra alternativet fanns på senare (sista?) årsmodeller med automat. Dvs, ja, båda alternativen finns.

 

Låsbar bakre differential är vanligast på importerade bilar och övriga har LSD vad jag vet (kan dock ha tveksam funktion med åren)

 

Det har förekommit att kylare för automat (som sitter inne i vanliga kylaren) börjar läcka och vatten & olja blandas och det blir haveri. Kan kanske vara idé att i förebyggande syfte byta kylare? 

Annars hade jag kollat efter rost undertill, särskilt bakaxel och infästningar av den både på ram och axelhus.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.