Gå till innehåll

Landcruiser 100


Rekommendera Poster

Ni som har gjort detta får väl rätta mig om jag har fel men upp till två tum är inga större problem, ska du göra mer än så måste det minst till ett diff dropp kit eventuellt redan vid 2". Man kan väl generellt ska ju högre desto dyrare. Du skulle säkert gå att få dit ett 4" höjning och kanske även 6" men priset skulle nästintill vara halva bilens värde.

Redigerad av Erik
  • Like 1
Länk till kommentar
Dela på andra webbplatser

Helt riktigt, ”allmän” internet rekommendation är diff-drop från 2” höjning och uppåt (vet inte vad tillverkarna av fjädringen rekommenderar, men det kanske är därifrån det kommer?).

 

  • Like 3
Länk till kommentar
Dela på andra webbplatser

  • 9 months later...
På 2019-06-30 på 20:23, MrWIB säger:

Helt riktigt, ”allmän” internet rekommendation är diff-drop från 2” höjning och uppåt (vet inte vad tillverkarna av fjädringen rekommenderar, men det kanske är därifrån det kommer?).

 

 

Absolut, det är 2" som gäller.

Euro4x4Parts har det billigaste diffdropkitet jag har hittat i EU, om någon undrar.

  • Like 2
Länk till kommentar
Dela på andra webbplatser

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Svara på detta ämne...

×   Du har klistrat in innehåll med formatering.   Ta bort formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

  • Senaste som Tittar   0 medlemmar

    • Inga registrerade medlemmar visar denna sida.
×
×
  • Skapa nytt...

Viktig Information

Vi har placerat cookies på din enhet för att göra denna webbplats bättre. Du kan justera dina cookie inställningar, annars antar vi att det är okej att fortsätta.