Gå till innehåll

Rostomvandlare – olika alternativ före rostmåla ramen


Dan

Rekommendera Poster

Tänkte ge ramen med mera lite omtanke i sommar. Jag tänker på rosten; ytrost och grövre om vartannat.

 

Har försökt räkna upp på ena handens fingrar några av de metoder som verkar mer vederhäftiga (utöver inledande hack&borst):

 

1. Oxalsyra, citronsyra m fl(jag brukar använda utspädd oxalsyra för badning och med tillsatt tapetklister för större eller vertikala ytor). Resultatet är plåtrent. Man får vara snabb att neutralisera (såpvatten) och måla eller olja in (verktyg t ex). Billigt, från färgbutiken.

 

2. Fosforsyrebaserat medel, t ex X-rost från ettansmopeder. Konsistensen uppges inte vara så rinnig och resultatet uppges bli plåtrent. Rimligt pris. Inte testat själv. 

 

3. Fosforsyrebaserat med extra jox i så ytan blir svart efter några timmar.  Möjligen ger den ytan lite extra tid för täckmålning(?). Rinnig. T ex från Biltema, Hagmans Carosol. Pytteburkar med literpris på 1000kr. Har använt, och täckmålat efter och tyckt det verkat hållbart. 

 

4. Rust converters Dvs den typ som (till min förvåning, men jag är inte kemist) inte innehåller syra alls, men ändå påstås skapa en ”stabil förening” etc, som stoppar fortsatt rostutveckling och är bra för att måla på och det är ev inte ens brått att göra det. 

 

Handelsnamn som t ex Loctite 7500, Carroseal, Evapo-Rust; många fler. ”The work of the rust converter is to penetrate the rust and bond with it. As a result, you end up with a new polymer compound. The aim is to stop rust from spreading. The same treatment will also block future rust from happening.” 

 

Låter så bra - är det sant? Till synes rimliga priser dessutom.

 

Det finns ju massor mer (alldeles för mycket) att läsa o se på Internet i ämnet.

 

Så jag undrar helt enkelt om någon har specifika Åhnej!/Hållt i flera år! -upplevelser från något av ovanstående?

 

 

 

 

Redigerad av Dan
  • Like 2
Länk till kommentar
Dela på andra webbplatser

Alternativen är många, har provat en hel del själv.

 Rena syror funkar bra när man har möjlighet att lägga föremålet i ett bad, citronsyra funkade bäst för mig, den är relativt lättillgänglig, ej alltför dyr, processen är ganska långsam (beror såklart på temperaturen och koncentration av lösningen) och lätt att kontrollera. Kemiskt renade ytor blir väldigt känsliga för syre och fukt som alltid finns i luften och måste rostskyddas så fort som möjligt. Denna metoden (samt  elektrolys) ska helst inte användas på vissa komponenter som t ex spiralfjädrar eller bladfjädrar pga risk för vätesprödhet.

Av alla andra produkter så gillade jag denna faktiskt https://www.winparts.se/filter-vatskor/vatskor/underredsmassa-rostskydd/tectyl-och-rostskyddsbehandling/c1168/brunox-epoxi-250ml-rost-omvandlare/p108503.html , den är inte speciellt billig men resultatet blir bra. Rostomvandlare och epoxygrund, två i ett. 

 Det där med att hacka, har man en vettig kompressor så finns det ett utmärkt verktyg https://www.biltema.se/verktyg/tryckluft/ovriga-tryckluftsverktyg/nalhammare-2000033122 , en fattigmans bläster :)  Funkar superbra om man behöver att ta bort gravrost från tjockare gods.

  • Like 2
Länk till kommentar
Dela på andra webbplatser

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Svara på detta ämne...

×   Du har klistrat in innehåll med formatering.   Ta bort formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

  • Senaste som Tittar   0 medlemmar

    • Inga registrerade medlemmar visar denna sida.
×
×
  • Skapa nytt...

Viktig Information

Vi har placerat cookies på din enhet för att göra denna webbplats bättre. Du kan justera dina cookie inställningar, annars antar vi att det är okej att fortsätta.