Gå till innehåll

Spökande Laddrelä (låter tråkigt, but bear with me) :)


North of nowhere

Rekommendera Poster

Hej på er!

 

Att dessa bilar har problem med sina laddsystem är väl allmänt känt, men börjar få lite gråa hår...

 

Började ladda intermittent för ett år sen, bytte gengerator först. blev lite bättre, men inte bra. (har voltmätare i kupén) 

Har nu prövat byta laddrelä, och med det nya laddrealät laddar det som aldrig förr, men när jag vrider till steg två? i tändningslåset när jag ska starta, brukar ju alla varningslampor börja lysa, det gör de INTE meds det nya laddrelät. 

Bytte tillbaka till gamla laddrelät, varningslamporna funkade ingen (men laddade ju fortfarande inte förstås, en av spolarna i laddrelät hade brumnnit, helt förståeligt efter 430 000km). Bytte laddrelä fram och tillbaka ett par gånger till för att försäkra mig om att det inte var en tillfällighet. Samma resultat alla gånger.

 

Har någon länk till eller PDF på elsystemett till en 1992 Hilux 2.4D eller ännu hellre tips på vad detta kan bero på skulle jag vara grymt tacksam :) 

 

Fortsatt god jul på er! 

(Bild på skönheten nedan för uppmärksamhet) ?

 

20181225_150359.jpg

IMG_20180301_151954.jpg

  • Like 1
Länk till kommentar
Dela på andra webbplatser

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Svara på detta ämne...

×   Du har klistrat in innehåll med formatering.   Ta bort formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

  • Senaste som Tittar   0 medlemmar

    • Inga registrerade medlemmar visar denna sida.
×
×
  • Skapa nytt...

Viktig Information

Vi har placerat cookies på din enhet för att göra denna webbplats bättre. Du kan justera dina cookie inställningar, annars antar vi att det är okej att fortsätta.