Gå till innehåll

Vinklar på kardanaxel


Jah

Rekommendera Poster

Ni som har höjt era bilar, hur har ni hanterat vinklarna på kardanaxlarna? Det är framförallt den främre som jag får negativa vinklar på i och med castor corrections och höjningen. Min bil är höjd ca 3tum och castor vinklar för 3-4tums höjning. Mitt första alt. är att montera dubbelkardan fram. Någon som har tips på vart men hittar eller från vilka modeller man kan ta ifrån? ska vara 60x60cc bultmönster. Alt 2 är att montera frihjulsnav.

Hur har ni löst detta??? tacksam för tips :)

183366499_2018-05-1911_06.23-2.thumb.jpg.b38e0398a8379a445dbbc5086f6d73eb.jpg

Länk till kommentar
Dela på andra webbplatser

  • 2 weeks later...

Inga märkbara vibrationer. Men då jag mätte vinklarna på axel och fästen var det inte bra. Märkte först skillnad då jag monterade bort axeln, helt plötsligt var bilen mycket tystare :)  

Har rätt mycket castor korrigering (för 3-4” höjning) vilket är orsaken till vinklarna. Ska blir intressant med dubbelkardanen på. Återkommer med rapport.

  • Like 1
Länk till kommentar
Dela på andra webbplatser

Nja castor på ca4-5* känns rimligt. Original 2-4*.

2-2,5" verkar det som att original kardanen klarar av men sedan händer det en del. Någon annan mer erfarenhet av detta? Klydd hur mycket har du höjt dina bilar fram?

  • Like 1
Länk till kommentar
Dela på andra webbplatser

5 timmar sedan, Jah säger:

Klydd hur mycket har du höjt dina bilar fram?

Min 80:a hade en vanlig OME höjning, och den är väl 2" vill jag minnas.

Tänker mest att det är ingen ovanlig bil att höja mer än så. Dvs, det borde finnas mycket skrivet på nätet om 3-4" höjningar på 80:or

 

  • Like 1
Länk till kommentar
Dela på andra webbplatser

4 timmar sedan, ewoldern säger:

Min 80 jag hade förut höjde jag 5", körde castor correction bussningar och det var inga konstigheter med kardaner eller styrning etc på något vis.

Okej intressant. Hur mycket castor hade du på den efter den höjningen?

Var det en manuell eller automat?  Har för mig att den manuella kardanen är kortare än auto vilket borde ge mer vibrationer i så fall...

Vilket som blir det dubbel kardan fram på min nu. Nästa steg blir att byta lager i pinion/kronhjul osv vilket skulle vara orsaken till ljud från framaxel.  

 

 

Länk till kommentar
Dela på andra webbplatser

Manuell var den, mätte aldrig något då det inte var några bekymmer. Har du kollat att du inte har glapp i pinion som sagt, då brukar det bli tråkiga vibrationer.. 

Men dubbelkardan är ju aldrig fel och ha dit, men brukar inte behövas vad man hört på 80s 

  • Like 1
Länk till kommentar
Dela på andra webbplatser

  • 1 month later...
  • 10 months later...

Så hur gick det då! 

 

Rotationen på axeln är 1,7* per höjd tum. Läst flera trådar i ämnet, en del tycker bilen funkar "bra" mellan 2*  -  0* i castor. Själv skulle jag inte vilja hantera den bilen i hastig inbromsning eller undanmanöver :)

 

Jag bytte castor corrections bussninagran mot castor corrections plattor med original bussningar. Skillnaden blev som natt och dag, bättre flex offroad och mycket stabilare i höga farter. 

Fort. ”fel” vinklar mot fördelningslåda och pinion men dubbelkardanen tar hand om det smidigt. 

  • Like 2
Länk till kommentar
Dela på andra webbplatser

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Svara på detta ämne...

×   Du har klistrat in innehåll med formatering.   Ta bort formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

  • Senaste som Tittar   0 medlemmar

    • Inga registrerade medlemmar visar denna sida.
×
×
  • Skapa nytt...

Viktig Information

Vi har placerat cookies på din enhet för att göra denna webbplats bättre. Du kan justera dina cookie inställningar, annars antar vi att det är okej att fortsätta.