Jump to content

Fj på blocket


Herr Cykelson

Recommended Posts

Hej och välkommen till toyota4x4.se!

 

Kan inget speciellt varken om just den bilen, eller FJ i övrigt, mer än att den delar de flesta komponenter med Land Cruiser 120 och 4runner för motsvarande årsmodell.

För länge sedan gick det rykte att det fanns FJ som blivit förstörda i översvämningar i USA och sedan fixade och sålda här. Om det var så, så borde det vara utsorterat nu.

Angående förbrukning så är det en stor bil med 4 liters bensin V6, så räkna inte för snålt när du räknar förbrukning :)

Finns några som haft/har FJ Cruiser som hänger på forumet, så förhoppningsvis fyller de på med info här så småningom

 

 

Link to comment
Share on other sites

Hej! Har ngen specifik info om bilen du nämner. Det är så att det finns en del oseriösa handlare som har importerat flodvågsbilar från USA. Bl.a. en firma i Ystad (A...C...).

Nåväl, bilen har en aerodynamik som en ladugårdsdörr och du får en bränslekonsumtion därefter (aldrig under 1 l/mil - oftast 1,4 l/mil). Jag byggde en bil för Dakar och den drog 3,8 l/mil, men då var det rejält med pulver under huven. Fördelen med V6 bensinaren är att den går att programmera och kan bli riktigt angenäm. So Klydd skriver - FJ-Cruiser är mer eller mindre identisk med LC120 vilket gör att reservdelar finns det gott om. Däremot, karossdelar kan ta tid att få hem. Vindrutan spricker med en gång vid stenskott och den tar det lång tid att få hem. Leta efter en bil med manuell låda (sällsynta) som håller värdet längre.

Lycka till.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Härligt!

 

Hoppas vi stöter på varandra inom snar framtid :-)

 

Jag har ett lådsystem till FJ Cruiser liggandes om det kan vara av intresse.

Ligger och skräpar så du kan få det till bra pris om du är intresserad.

Se bild.

 

145-a.jpg

 

Vänliga hälsningar

Martin Karlsson

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.