Gå till innehåll

Elsystem och annat hdj 80


L-O

Rekommendera Poster

Hej!

 

Har nyss skaffat mig en 97:a HDJ 80 VX och har en del frågor. Det första jag funderar på är elsystemet. Är det 24 eller 12 v? Tror starten går på 24v men går det att koppla på låt säga en vinsch för 12 volt eller hur funkar detta? Går det att få bättre fart i grejerna, är ju lite slö nu med 35 däck men det är ju ingen elektronisk styrning så går ju inte att chippa. Så mycket fakta det går att få om den här specifika bilen skulle vara trevligt för det är en speciell bil, det är det ingen tvekan om!

 

Mvh L-O

Länk till kommentar
Dela på andra webbplatser

Hej L-O och välkommen hit.

 

På 80:an går startmotorn på 24V och övrigt går på 12V .

Har inte funderat så mycket på att montera winch på 80:an men tycker att eftersom man kan plocka ut både 12 och 24 V så borde det väl gå med båda varianterna MEN det finns säkert någon annan här på forumet som har funderat ut vilket som är lämpligast :)

 

Självklart skall det gå att få lite mer fart i maskin utan en massa elektroniskt tjafs ;) skruvar man lite på Dieselpumpen så att motorn får lite mera soppa brukar det hjälpa :D

Tyvärr så skiljer sig dieselpumpen på 24-ventilsmotorn i från 12-ventilsmotorn som jag har så där får vi åter igen förlita oss dom övriga eminenta medlemmarna på detta forum.

 

/ Mecki

Länk till kommentar
Dela på andra webbplatser

Winsh är 12V som gäller och det kopplar Du på det högra batteriet. De vänstra skall Du inte koppla in något på. Andra förbrukare kopplar Du enklast in i den poweroutlet som sitter precis vid det högra batteriet.

 

Gå in och sök på http://www.ih8mud.com/ så hittar Du hur man fipplar med pump och laddtryck! Finns även filmer som beskriver det på youtube, så bara ut och leta!

Redigerad av BJ42 Daniel
Länk till kommentar
Dela på andra webbplatser

Tackar tackar!

 

Ska kolla sidorna där. Vet ni om det går att ladda ner någon svensk instruktionsbok till denna modell någonstans. Har bara med en tysk och det är lite svårt att läsa ;-)

Länk till kommentar
Dela på andra webbplatser

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Svara på detta ämne...

×   Du har klistrat in innehåll med formatering.   Ta bort formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

  • Senaste som Tittar   0 medlemmar

    • Inga registrerade medlemmar visar denna sida.
×
×
  • Skapa nytt...

Viktig Information

Vi har placerat cookies på din enhet för att göra denna webbplats bättre. Du kan justera dina cookie inställningar, annars antar vi att det är okej att fortsätta.