Jump to content

Kopplingsvätska


THERMOS

Recommended Posts

Hur mycket kopplingsvätska drar era bilar? Jag får fylla upp ett par gånger per år.

Använder iofs bilen flera gånger i veckan eftersom det är den enda bil jag har.

 

Kolla även dräneringshålet vid svänghjulskåpan (kommer vätska ur denna så kan det endast vara 1. motorolja, 2. vatten, 3. hydrovätska till kopplingen.

Link to comment
Share on other sites

Tackar för svar!

Jag ska kolla lite närmare efter läckage.

 

Förmodar att det är min gamla BJ42 du kör. Mitt misstag var att jag sålde den. Har du kvar originalhjulen? Det skall sitta smalare originalfälgar på den. Tyvärr så bytte köparen till nuvarande raggarfälgar. Synd. De jag hade till den var grålackade original splitfälgar. Fälgarna är något tyngre men med smalare hjul och däck så gick bilen som på räls. Tyvärr är det många som pimpar sina fina klenoder. Ursäkta min uppriktighet. Om du saknar bilens historia kan jag skicka några noter till dig.

Link to comment
Share on other sites

Fälgarna finns kvar och ligger i källaren. Dom känns väldigt tunga! Jag håller helt med om att man ska vara försiktig med gamla fina maskiner av alla slag.

Mina 80-tals riskokare (Suzuki) är i fint originalskick.

Nu på vintern har jag ett set retro alufälgar med lagom breda (smala) Cooper Discoverer M+S.

Till sommaren ska jag göra mig av med whitespokefälgarna med feta däck. Dom är alldeles för spåriga och bullriga (och vulgära).

Bilden till vänster tog jag till en annons (blocket) för hjulen. Tyvärr var det ingen som slog till trots att priset var beskedligt.

Tänkte ev ordna original plåtfälg som är lättare än splitfälgarna.

 

Skicka gärna info om bilen.

Edited by THERMOS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.