Gå till innehåll

OK att kapa skyddsbågen på flaket?


OldManEmu.Hilux

Rekommendera Poster

 

Jag funderar på att gå från flaklock till flakkåpa men min hilux har tyvärr den lilla skyddsbågen på flaket bakom bakrutan. Har någon erfarenhet från att kapa den eller är det någon som vet om det förändrar bärigheten i flaket om den kapas? Jag har svårt att tro att det skulle ha någon påverkan men kollar här innan jag kapar. Någon måste ha haft samma problem/irritation över den lilla fula skyddsbågen som jag..

 

Tack på förhand.

Länk till kommentar
Dela på andra webbplatser

Ingen rollbar, bara ett tunt lastskydd. Har en mountaintop som jag kan fästa mitt taltält i men överväger kåpa så man får in mer last, och taktältet kommer upp ytterligare högre från marken.

 

Tänk på att många kåpor inte tål speciellt mycket last. Jag kör stålkåpa, samma pris som glasfiber men man kan lasta 350 kg på den. Den väger lite mer. Jag har ett taktält som väger 75 kg + annat så då är det få glasfiberkåpor som klarar det utan förstärkningsbågar inuti.

Länk till kommentar
Dela på andra webbplatser

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Svara på detta ämne...

×   Du har klistrat in innehåll med formatering.   Ta bort formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

  • Senaste som Tittar   0 medlemmar

    • Inga registrerade medlemmar visar denna sida.
×
×
  • Skapa nytt...

Viktig Information

Vi har placerat cookies på din enhet för att göra denna webbplats bättre. Du kan justera dina cookie inställningar, annars antar vi att det är okej att fortsätta.