Jump to content

Märkligt ljud


sniper

Recommended Posts

Har precis köpt en HDJ 80 men när jag provkörde den tyckte jag att jag märkte ett ljud när jag körde. Sades att det var automaten som skall låta så men jag är tveksam. Kollade med en mekaniker och han trodde att det var turbinen i växellådan. Kollade snabbt med en annan idag men han var ej säker. Turbinen eller lammelerna. Ljudet låter skärande och uppkommer inte när bilen är kall utan när den blivit varm. Det är ej konstant utan kommer vid belastning. Rakt på väg inga problem men en uppförsbacke så kommer det. Är ej själv säker men jag är nog innne på att det är kopplingen.

Nästa fråga blir då- Är kopplingen svår att byta och är det någon som kanske har en verkstadshandbok isåfall.

 

Mvh Donny

Link to comment
Share on other sites

En automat har ingen koppling.

Kolla alla knutkors sådana saker kan ge konstiga ljud. Men visst kan det vara fel på en automat med börja med att lukta på oljan lucktar den bränt så är det inte så bra. Oavsett byt oljan & filter i automaten det kan lösa vissa problem :)

Link to comment
Share on other sites

En automat har ingen koppling.

Kolla alla knutkors sådana saker kan ge konstiga ljud. Men visst kan det vara fel på en automat med börja med att lukta på oljan lucktar den bränt så är det inte så bra. Oavsett byt oljan & filter i automaten det kan lösa vissa problem :)

Skall kolla med oljebyte till att börja med

 

Sen får vi väl söka vidare :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

klart en automatlåda har en koppling, flera stycken dessutom! det är flerskiviga lamellkopplingar i oljebad som styrs hydrauliskt och ansätter/bromsar upp olika delar av planetväxlarna.

 

i det här fallet tror jag dock mer på problem med turbinen, närmare bestämt statorns frihjul.

Link to comment
Share on other sites

Problemet löstes men jag har tyvärr inte uppdaterat mig här.

Det var en bult som var av och en lös mutter mellan grenrör och turbo (har jag för mig han sade). Mekaren blev själv mycket fundersam när han provkörde bilen och innan de konstaterade vad som var fel så var de helt inne på växellådan och då troligen planetväxel eller statorn.

Nu är det fixat och när den stod upplyft så kom det förbi en kille som hade haft en hdj bärgare med samma problem.

 

Jag tackar Mats Skarped på SBVAB Yddinge autocenter för snabbt fixande och bra bemötande.

 

Mvh Donny

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.