Toyota4x4.se: Generator!!! - Toyota4x4.se

Hoppa till innehåll

Sida 1 av 1
  • Du kan inte skapa ett nytt ämne
  • Du kan inte svara i detta ämne

Generator!!!

#1 Medlemmen är offline   ruger1 

  • Grupp: Members
  • Inlägg: 21
  • Gick med: 29-September 09
  • Ort:stockholm

Postad 12 Januari 2012 - 15:01 pm

För ett par dar sedan så böjrade det gnälla/skrika där fram... Jag uppfattade ljudet som om det kom från nån av "klumparna" som remmen driver. Tippae på att de skulle vara vattenpumpen, men nu ringer verkstaden och berättar att det är generatorn som gett upp:-( Bilen är en -04 som gått 16000 mil! Är inte det rätt kasst att den ger upp redan?
Mvh //Jonas

#2 Medlemmen är offline   Carl 

  • Grupp: Members
  • Inlägg: 306
  • Gick med: 27-Februari 09
  • Ort:NORA

Postad 12 Januari 2012 - 19:52 pm

Verkar ju vara tidigt som du säger. Har läst någonstans om att nån mer råkat ut för det. Dessutom var tydligenp riset på originalgenerator otroligt högt. Kolla norska forumet, tror det var där jag läste om problemet.
Carl
KDJ 120 Exp

#3 Medlemmen är offline   MrWIB 

  • Grupp: Members
  • Inlägg: 368
  • Gick med: 13-Mars 09
  • Ort:MÖLNLYCKE
  • Jag kör:HDJ100
    Audi

Postad 12 Januari 2012 - 21:24 pm

Farsan bytte just generator på sin 90a. Han köpte en för nästan halva priset vad Mekonomen skulle ha hos Toyota.
Iof en renoverad inbytesgenerator, men såg ganska ny ut enligt far.
3700 ist för 6400 hos Mekonomen, kan ju va värt att kolla.

Edit: Det e en bensinare kanske annorlunda om det e diesel ?

Detta inlägg har redigerats av MrWIB: 12 Januari 2012 - 21:25 pm

_________________________________________________
MrWIB
HDJ100 Auto -01
Ex LC90 V6 -00

#4 Medlemmen är offline   ruger1 

  • Grupp: Members
  • Inlägg: 21
  • Gick med: 29-September 09
  • Ort:stockholm

Postad 12 Januari 2012 - 22:33 pm

De fixade en fabriksrenoverad för 3500! Hel OK men surt endå... Världens bästa bil... Mitt självförtroende börjar bli naggat i kanten:-))))

#5 Medlemmen är offline   MrWIB 

  • Grupp: Members
  • Inlägg: 368
  • Gick med: 13-Mars 09
  • Ort:MÖLNLYCKE
  • Jag kör:HDJ100
    Audi

Postad 13 Januari 2012 - 09:24 am

Visa inläggruger1 på 12 Januari 2012 - 22:33 pm sade:

Världens bästa bil...


Hade jag skrivit en lista med alla fel på min gamla 90a (numera min fars :( ), så kanske Toyota skulle skicka en "cleaner" på mig, allt för att behålla sitt goda rykte Postad bild
Peppar peppar så håller min nya ihop bra, så jag skyller på otur i det förra caset :D

Med detta sagt, Toyota pumpar väl ut X antal miljoner bilar per år, och även med extremt låg felmarginal/ antal reklamationer så blir ju alltid några stackare drabbade varje år, vi får väl räknas in i denna lilla exklusiva skara som drabbats ;)

Min storebror har fallit dit oxå, så nu e jag "ansvarig" för att två (plus mig) i familjen kör runt med dessa underbara (hållbara?) bilar. Jag kanske blir utan både födelsedagspresenter och julklappar i fortsättningen ...
_________________________________________________
MrWIB
HDJ100 Auto -01
Ex LC90 V6 -00

#6 Medlemmen är offline   ruger1 

  • Grupp: Members
  • Inlägg: 21
  • Gick med: 29-September 09
  • Ort:stockholm

Postad 13 Januari 2012 - 10:31 am

Jo, så är det väll. Men det är jobbigt med alla gliringar från Nissan folket...
//J

#7 Medlemmen är offline   millgard 

  • Grupp: Members
  • Inlägg: 25
  • Gick med: 05-Oktober 10
  • Ort:Luleå
  • Jag kör:LC90 -01
    Daimler XJ40 -92
    En massa Citroëner

Postad 16 Januari 2012 - 14:08 pm

Att lagren går på generatorn kan ha andra orsaker, tex för spänd rem, för hög belastning på generatorn osv.. du kanske har många extraljus?

Fick nyss byta generator av samma anledning på min LC90, då hade den gått 17.000 mil lite drygt. 3500 för en fabriksrenoverad utbytes på Toyota. 1100 för jobbet.

Dock sitter det en extraljusramp på min bil, och det är många (7 inkl de två stora) extra lampor som skall servas med ström samtidigt som man ofta kör med elbakruta, värmestolar etc. Jag skall byta till Xenon i extraljusen och skippa rampen.

#8 Medlemmen är offline   ruger1 

  • Grupp: Members
  • Inlägg: 21
  • Gick med: 29-September 09
  • Ort:stockholm

Postad 16 Januari 2012 - 14:24 pm

Mm! Kan vara fallet har nyligen satt på tre Lightforce... De satte in en 80A generator istället för 75A som är original. Får hoppas att det räcker. En lustig sak som jag noterade nu ( helt oventenskapligt ännu - återkommer med exakta siffror) är att den verkar gå snålare.
//jonas

#9 Medlemmen är offline   millgard 

  • Grupp: Members
  • Inlägg: 25
  • Gick med: 05-Oktober 10
  • Ort:Luleå
  • Jag kör:LC90 -01
    Daimler XJ40 -92
    En massa Citroëner

Postad 16 Januari 2012 - 15:10 pm

Ja, en generator som fältar eller går tungt drar ju soppa... noterade samma sak, dessutom gick den tystare och med mindre vibrationer.

#10 Medlemmen är offline   ruger1 

  • Grupp: Members
  • Inlägg: 21
  • Gick med: 29-September 09
  • Ort:stockholm

Postad 16 Januari 2012 - 15:46 pm

millgard och ruger1 finns även på andra forum:-)
Mvh//Jonas

Dela med dig av detta ämne:


Sida 1 av 1
  • Du kan inte skapa ett nytt ämne
  • Du kan inte svara i detta ämne

1 användare läser detta ämne
0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar